آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه شیشه های برج ها را تمیز می کنند؟

.

ساختمان های قدیمی بیشتر دارای پنجره بودند و این پنجره ها قابل باز و بسته شدند و فرد داخل ساختمان به راحتی می توانست بیرون را تماشا کند؛ البته هنوز ساختمان های بلند بسیار زیادی با این حالت در سطح شهرها وجود دارد. تمیز کردن شیشه های این پنجره ها خیلی آسان است. شرکت ها و افرادی وجود دارند که در زمینه پاک کردن شیشه پنجره یا همان نماشویی ساختمان فعالیت می کنند. آن ها برای این منظور از طناب هایی با دو قلاب استفاده می کردند و آن ها را به دو طرفین قسمت پنجره ها آویزان کرده و در صورت خرابی یک قلاب، سمت دیگر آن ها در آسمان نگه می داشت.

اما کم کم ظاهر بعضی از ساختمان های بلند به خصوص ساختمان های اداری مانند بانک ها و غیره تغییر کرد. بیشتر این ساختمان ها از نمای شیشه ای برای ظاهر بیرونی خود استفاده کردند؛ جدا از خطراتی که این نما می تواند داشته باشد، پاک کردن شیشه های آن ها دیگر مانند گذشته راحت نبود و در واقع مکانی دیگر برای قلاب گیری از هر طبقه وجود نداشت و این کار باعث پیچیده تر شدن فرآیند شستن و تمیز کردن شیشه ها شده است. حال این فعالیت زمانی پیچیده تر  و سخت تر می شود که ساختمان ما یک آسمان خراش باشد، همان آسمان خراش هایی که شما در فیلم های آمریکایی یا در شهرهای عربی مانند دبی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم توسط عکس مشاهده کرده اید.

برای تمیز کردن شیشه های این نماها،سه  راه می توان به کار برد:

  •         کارگرانی که دراین زمینه تخصص دارند، از طناب هایی از روی پشم بام آویزان شده و شیشه ها را تمیز می کنند.
  •         حتما کارگرانی را دیده اید که برروی یک تخته چوب از داربستی قرار گرفته و دیواری را رنگ یا تعمیر کنند، حال همین تخته ها را متحرک کنید؛ یعنی کارگر بر روی تخته هایی با حفاظ دور قرار گرفته و از بالا تا پایین شیشه های ساختمان های بلند را تمیز می کند. همچنین این تخته ها از روی پشت بام با استفاده از قلاب هایی نیز محکم چسبیده است. فقط کارگر از طنابی نیز به این دستگاه متصل است که به هر دلیلی از آن روی نیافتد.
  •         این روش را ممکن است که کمتر دیده باشید. در این روش کارگران بر روی صندلی هایی دوچرخه مانندی می نیشینند و با به صورت اتوماتیک از بالا تا پایین شیشه را ها تمیز می کنند. مزیت این روش، خسته نشدن کارگر به خاطر ایستادن طولانی مدت و کاهش خطراتی مانند افتادن بر روی زمین است. البته تمامی کارگران احتیاط های لازم برای کاهش هر گونه خطر در نظر می گیرند.

این تکنیک ها و روش های اصلی که بیان شد، فقط به منظور تمیز کردن شیشه های ساختمان های بلند استفاده نمی شود. نصب بنر، نصب شیشه، تعمیر نمای بیرونی ساختمان، نقاشی نمای بیرونی و غیره از نمونه مواردی هستند که می توان از این تکنیک ها نیز استفاده کرد.

از آنجا که تعداد آسمان خراش ها و برج های با نمای شیشه ای در کشورهایی آسیایی رو به افزایش است، مساله تمیز کردن یا کفسابی این شیشه های آن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. مهم ترین دلیل تمیز جلوه دادن نمای بیرونی ساختمان است و اینکه کثیفی ها باعث انعکاس نور بیشتری می شود که باعث اذیت دیگر افراد می شود.

 

نظر خود را بنویسید