راپل چیست؟

حتما تا به حال نیروی های یگان ویژه پلیس چه به صورت واقعی یا در تلویزیون دیده اید که از روی ساختمانی با کمک طناب برای انجام عملیات پایین می آیند. شاید تا چندسال پیش که استفاده از طناب به این شکل برای پایین آمدن از ارتفاع یا ساختمان خیلی باب نبود، کسی در خصوص این مساله اطلاعات چندانی نداشتند و فقط در فیلم های پلیسی آن را دیده بودند؛ اما با فراگیر شدن آن، شاهد استفاده از این روش در دیگر صنعت ها به خصوص برای کارگرانی که قصد کار در ارتفاع و تمیز کردن شیشه های ساختمان های بلند را دارد، هستیم. به این روش که امروزه استفاده می شوند، راپل می گویند.

تعریف راپل

به صورت عمومی، راپل به معنای استفاده از طناب برای پایین آمدن از ارتفاع است.پایین آمدن نیروهای یگان ویژه پلیس، پایین آمدن از هلیکوپتر، فرود از صخره ها در کوهنوردی و کار در ارتفاع کارگران برای نماشویی ساختمان از نمونه استفاده های راپل هستند. ( کفسابی )

مزیت های راپل چیست؟

راپل ها اصولا برای مدتی در هوا معلق می مانند و حرکت آن ها با استفاده از پای آن ها انجام می شود. مزیت هایی که باعث افزایش استفاده از راپل نسبت به دیگر وسایل مانند داربست شده است شامل:

 •         امنیت بالای راپل کار
 •         هزینه آن به مراتب خیلی کمتر از نصب داربست و کارگران بود (از آنجا که امنیت بالا است، احتمال رویداد اتفاق و صدمات ناشی از آن خیلی کمتر خواهد شد.)
 •         زمان انجام فعالیت را کاهش می دهد.
 •         تمامی سطوح کار در ارتفاع را می توان با راپل به راحتی انجام داد.
 •         برای انجام راپل، برعکس داربست ها نیز آسیبی به نمای ساختمان وارد نخواهد شد و این کمک به افزایش طول عمر بنا خواهد کرد.

استفاده از راپل نیاز به گذراندن دوره مخصوص به خود را دارد. البته راپل دوره های سختی ندارد؛ ولی از آنجا که در صورت سهل انگاری خطای جبران ناپذیری دارد، حتما باید آموزش های آن جدی گرفته شود.

اجزای راپل

یک دستگاه کامل راپل اجزای مخصوص به خود را دارد که شامل:

 1.      کارابین

از این وسیله برای ایجاد اتصالات استفاده می شود.

 1.      هشتی
 2.      چکش

چیزی حدود 250 تا 300 گرم وزن دارد که برای وارد آوردن ضربه به میخ ها استفاده می شود.

 1.      روله و مته رول
 2.      میخ
 3.      هارنس و صندلی
 4.      طناب

نکاتی که باید در راپل به آن ها دقت داشت

 •         وسایل هایی که برای راپل استفاده می کنید، باید سالم و استاندارد باشند. به کارگیری وسایل فرسوده می تواند باعث بروز اتفاقات ناگواری در حین انجام فعالیت شود.
 •         طناب و وسایل باید بعد از هر بار استفاده کاملا از هر گونه کثیفی تمیز شوند. همچنین قسمت های معیوب شده هم باید با یک وسیله سالم جایگزین گردند.
 •         نسبت به استحکام ساختمان و قسمتی که قرار است دستگاه اصلی طناب را بر روی آن قراربگیرید. مطمئن شوید.
 •         از وسایل به خصوص طناب های راپل برای انجام این کار استفاده شود.

 

 

 

نظر خود را بنویسید