مهم ترین نکات اجرایی ساب زنی سنگ را بدانید!

ساب زنی سنگ چیست و مراحل انجام آن چگونه است ؟

ساب زدن سنگ به عملیاتی گفته می شود که باعث جلا و درخشندگی سنگ می گردد. با گذشت زمان سنگ کف ساختمان ها کدر و کثیف یا دارای خراش های عمیقی خواهد شد،که برای برطرف کردن آن به جای استفاده از شوینده های مختلف که تاثیری درتمیزی و جلا سنگ کف ندارند ، می توانیم با صرف کمترین هزینه از کفسابی یا ساب زنی سنگ استفاده کنیم .

سنگ ساب یا ساب زنی سنگ به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید قبل از انجام آن به آن توجه کرد ، مواردی چون نوع سنگ (تراورتن ، مرمر ، گرانیت و .. ) و جنس سطح مورد نظر ( سرامیک و سنگ یا موزاییک ) و میزان کدر بودن و مقدار کثیفی سطح مورد نظر باید قبل از اجرای عملیات ساب زنی سنگ در نظر گرفت . برای انجام کار ابتدا لقمه متناسب با سطح را انتخاب می کنیم ( این لقمه در اندازه های متفاوت از لحاظ میزان زبری طبقه بندی می شوند ) .

 برای شروع کار از لقمه زبر برای مسطح کردن و لایه برداری سطح سنگ استفاده می کنیم سپس بعد از سمباده زنی برای ترازبودن سطح مورد نظر و ترمیم آن از مواد رزین دار برای ایجاد تراز استفاده کرده و تا رسیدن به درخشندگی و براقیت سطح با استفاده از لقمه های مختلف ساب زنی سنگ را ادامه می دهیم . در نهایت با استفاده از پولیش و ساب زنی آن برای آینه کاری سطح عملیات کفسابی به پایان خواهد رسید . در حین انجام کار باید نکات مهمی را درنظر بگیریم که در اینجا آن ها را بیان می کنیم.

یکی از مهم ترین نکات اصلی در اجرای ساب زنی اطلاع از شرایط خاص سنگ های مختلف می باشد،که نیاز به دقت بالایی در هنگام اجرای کار دارد . سنگ هایی چون مرمریت و بتون و ... باید با دقت بیشتری عملیات ساب زنی بر روی آن ها انجام شود تا کم ترین آسیب به آن ها وارد شود ، چنانچه کفسابی بدون تجربه و اطلاع از نکات مهم مربوط به اجرای آن توسط کفساب صورت گیرد احتمال ایجاد هزینه های اضافی را برای فرد خواهد داشت .

نکات مهم که در اجرای عملیات ساب زنی سنگ باید در نظر بگیریم

  1.     عمق خراشیدگی سطح مورد نظر : چنانچه عمق ترک و خراشیدگی سطح کمتر از 1 میلیمتر باشد آن ها را پر کنید و میزان لایه برداری شما در این حالت کم تر خواهد بود .
  2.     حساسیت انتخاب شماره لقمه : در انتخاب لقمه ها دقت لازم را داشته باشید چنان چه از لقمه های زبر بیش از حد استفاده کنید عمق لایه برداری بدون نتیجه مطلوب بیشتر خواهد شد .
  3.     پولیش نهایی : در مرحله آخر کفسابی برای جلا و درخشندگی بیشتر و از بین بردن خط و خش های پایانی از موادی که به صورت مایع و پودر هستند استفاده می شوند . از پولیش مایع متناسب با جنس سنگ معمولا انتخاب می شود .
  4.     حذف لبه ها : یکی از مهم ترین نکات برای داشتن درخشندگی و براق بودن سطح کار حذف لبه هاست .در عملیات سابزنی همان قدر که مرحله براق کردن از اهمیت برخوردار است ، حذف لبه ها و زیرسازی کار نیز از اهمیتزیادی خواهد داشت .
  5.     جمع آوری فاضلاب کفسابی : این نکته را درنظر داشته باشید که پساب کفسابی بلافاصله جمع آوری شود و نگذارید بر روی سطح کار خشک شود . از ریختن آن در لوله های فاضلاب جدا خودداری کنید.
  6.     ساب دستی کنج ها و چرخش لقمه ها : چنان چه دستگاه ساب زن دارای دو جهت چرخش می باشد برای افزایش کارکرد و طول عمر مفید آن هر از گاهی جهت چرخش لقمه ها را عوض کنید . در حین انجام کفسابی گوشه ها و کنج هایی که کثیف هستند ساب زده شود .    

از چه دستگاهی برای کفسابی سرامیک استفاده کنیم ؟

برای کفسابی و کفشویی سرامیک از دستگاه تک فاز استفاده می کنند. به طور کلی برای سنگ سابی و کفسابی از دستگاه سه فاز اما برای کفشویی از دستگاه تک فاز معمولا استفاده می شود به جز سرامیک که برای کفسابی آن از دستگاه تک فاز استفاده می شود .

نظر خود را بنویسید

نظرات

تاریخ ایجاد: 1397/12/3 04:56 ب.ظ

سلام خسته نباشید ما روی سنگ های منزلمون خلل و فرجی ایجاد شده که میخواستم بدونم به چه نحوی میشه این مشکل رو حل کرد